
Fork terminal rail 1-p 10mm² 1 meter BS
Article: BS900140--
--
In stock
Single-pole fork terminal rail with a cross-section of 10 mm² and a length of 1 meter is designed for power distribution in electrical devices and switchboard assemblies.
Technical parameters:
- Cross-sectional area: 10 mm²
- Number of poles: 1
- Length: 1000 mm
- Design: fork-type (plug connection)
- Compatibility: LS, FI, LS/FI plugs (contact pitch 17.8 mm)
- Copper content: 240 g
- Net weight: 0.17 kg
Electrical characteristics:
- Power loss: 14.30 W
Temperature range:
- Minimum ambient temperature: -35°C
- Maximum ambient temperature: 70°C
Series: Standard
Manufacturer: Schrack
Packaging: 1 pc. or 50 pcs.
| EAN code | 9004840083019 |
|---|---|
| Net length | 1010,00mm |
| Net height | 16,00mm |
| Net depth | 15,00mm |
| Net weight | 0,17kg |
| Copper content | 240,0000g |
| Power loss | 14,30W |
| Min. ambient temperature | -35°C |
| Max. ambient temperature | 70°C |
| Series | Standard |
| Plug type | LS, FI, LS/FI (pitch 17.8 mm) |
| Design | Fork terminal design |
| Poles | 1 |
| Cross-sectional area | 10mm² |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 50 pcs. |