
1 / 9
1 / 9
DIN-rail French socket, screw terminals, 16A, 250V, N - left
Article: BZ325005--
4 015 ₸
To order
Modular French socket on DIN-rail with screw terminals for wire connection. Designed for electrical distribution boards and control panels.
Main characteristics:
- Rated current: 16A at 250V voltage
- Contact scheme: 2P+PE (two poles + earth)
- Connection type: screw terminals
- Wire cross-section: 1.5–2.5 mm² (solid wire)
- Stripping length: L/N and PE — 12 mm
- Degree of protection: IP20
- Mains frequency: 50/60 Hz
- Operating temperature range: −25…+60 °C
- Max. torque: 1.2 Nm
- Power loss: 1.0 W
- Compliance standard: NF C 61-314
Geometric dimensions:
- Width: 45 mm
- Height: 85 mm
- Depth: 70 mm
- Weight: 0.10 kg
Supply information:
Available packaging options: 1, 10 and 200 pieces. EAN code: 9004840842722. Manufacturer: Schrack.
| EAN code | 9004840842722 |
|---|---|
| Width | 45.00 mm |
| Height | 85.00 mm |
| Depth | 70.00 mm |
| Weight | 0.10 kg |
| Power loss | 1.00 W |
| Min. ambient temperature | -25°C |
| Max. ambient temperature | 60°C |
| Rated current | 16A |
| Poles | 3 |
| Contact scheme | 2P+PE |
| Degree of protection | IP20 |
| Rated operating voltage | 250V |
| Frequency | 50/60Hz |
| Connection type | Screw terminal |
| Standard | NF C 61-314 |
| Min. cross section, solid wire | 1.50 mm² |
| Max. cross section, solid wire | 2.50 mm² |
| Stripping length L/N | 12 mm |
| Stripping length PE | 12 mm |
| Max. torque | 1.2 Nm |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 10 pcs., 200 pcs. |
- Photo 1: DIN-rail French socket, screw terminals, 16A, 250V, N - left (JPG, 645 KB)
- Photo 2: DIN-rail French socket, screw terminals, 16A, 250V, N - left (JPG, 941 KB)
- Photo 3: DIN-rail French socket, screw terminals, 16A, 250V, N - left (JPG, 525 KB)
- Photo 4: DIN-rail French socket, screw terminals, 16A, 250V, N - left (JPG, 483 KB)
- Photo 5: DIN-rail French socket, screw terminals, 16A, 250V, N - left (JPG, 371 KB)
- Photo 6: DIN-rail French socket, screw terminals, 16A, 250V, N - left (JPG, 601 KB)
- Photo 7: DIN-rail French socket, screw terminals, 16A, 250V, N - left (JPG, 1.2 MB)
- Photo 8: DIN-rail French socket, screw terminals, 16A, 250V, N - left (JPG, 1.1 MB)
- Photo 9: DIN-rail French socket, screw terminals, 16A, 250V, N - left (JPG, 773 KB)