
Easy Connection Terminal Block, Blue/Green
Article: IK021080--
6 285 ₸
In stock
The Easy Connection terminal block is designed for safe connection of conductors in distribution boards and electrical cabinets. The block is made of copper with a reliable contact and is intended for operation with conductors of cross-section up to 25 mm².
Key specifications:
- Design: Grounding and neutral terminals
- Number of poles: 2
- Maximum conductor cross-section: 25 mm²
- Branches: 1 branch for 25 mm²
- Connection material: Copper
- Copper content: 20.0 g
- Color: Blue/Green
- Power loss: 0.50 W
- Operating ambient temperature range: -40°C to +85°C
Dimensions (net):
- Width: 58.40 mm
- Height: 53.00 mm
- Depth: 23.50 mm
- Weight: 0.05 kg
Manufacturer: Schrack
Available packaging: 1 pcs., 10 pcs.
| EAN code | 9004840519549 |
|---|---|
| Width (net) | 58.40 mm |
| Height (net) | 53.00 mm |
| Depth (net) | 23.50 mm |
| Weight (net) | 0.05 kg |
| Copper content | 20.0 g |
| Power loss | 0.50 W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 85°C |
| Design | Grounding and neutral terminals |
| Pole | 2 |
| Maximum cross-section | 25 mm² |
| 25 mm² branches | 1 pcs. 25 mm² |
| Color | Blue/Green |
| Connection material | Copper |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 10 pcs. |