
Spring terminal of pass-through type designed for reliable connection of electrical conductors in low-voltage distribution systems. The terminal provides quick and safe connection without tools thanks to the built-in spring mechanism.
Technical characteristics:
- Nominal cross-section: 6 mm²
- Maximum cross-section, solid wire: 10 mm²
- Maximum cross-section, flexible wire: 6 mm²
- Maximum cross-section, flexible wire with ferrule: 6 mm²
- Minimum cross-section, solid wire: 0.50 mm²
- Minimum cross-section, flexible wire: 0.50 mm²
- Minimum cross-section, flexible wire with ferrule: 0.50 mm²
- Power loss: 1.11 W
- Execution type: Pass-through terminal
- Color: grey
- Mounting system: spring terminal
Dimensions (net):
- Length: 64.00 mm
- Width: 8.00 mm
- Depth: 38.00 mm
- Weight: 0.01 kg
Packaging: available in single execution (1 pc.) and package of 100 pcs.
The terminal is manufactured from high-strength grey material and complies with VMA Group quality standards. Ideal for use in distribution boxes, control panels and other electrical engineering applications.
| EAN Code | 9004840465532 |
|---|---|
| Net Depth | 38.00 mm |
| Net Width | 8.00 mm |
| Net Height | 64.00 mm |
| Net Weight | 0.01 kg |
| Power Loss | 1.11 W |
| System | Spring Terminal |
| Execution | Pass-through Terminal |
| Max. cross-section, solid wire | 10 mm² |
| Max. cross-section, flexible wire | 6 mm² |
| Max. cross-section, flexible wire with ferrule | 6 mm² |
| Min. cross-section, solid wire | 0.50 mm² |
| Min. cross-section, flexible wire | 0.50 mm² |
| Min. cross-section, flexible wire with ferrule | 0.50 mm² |
| Cross-section | 6 mm² |
| Color | grey |
| Packaging | 1 pc., 100 pcs. |