
Cross-connector for YBK2.5 spring terminals designed to connect conductors in two-level, three-level, and feed-through terminals. The connector provides reliable electrical connection and mechanical fixing of wires.
Technical specifications:
- Rated cross-section: 2.5 mm²
- Maximum cross-section (single-conductor): up to 4 mm²
- Maximum cross-section (flexible): up to 25 mm²
- Fastening system: spring terminal
- Execution type: universal accessory for two-level, three-level and feed-through terminals
- Power loss: 0.15 W
- Dimensions: 48 × 3 × 23 mm (L × W × H)
- Weight: 0.01 kg
- EAN-code: 9004840465921
- Packaging: 1 pc. or 5 pcs.
| EAN-code | 9004840465921 |
|---|---|
| Length net | 48.00 mm |
| Width net | 3.00 mm |
| Height net | 23.00 mm |
| Weight net | 0.01 kg |
| Power loss | 0.15 W |
| System | Spring terminal |
| Execution | Two-level terminal, Accessories, Feed-through terminal, Three-level terminal |
| Cross-section single-conductor | up to 4 mm² |
| Cross-section flexible | up to 25 mm² |
| Cross-section | 2.5 mm² |
| Accessories | Cross connector terminal |
| Packaging | 1 pc., 5 pcs. |