
1 / 3
1 / 3
Jumper for 10 Terminals PUK 3, PUK 2 T, PUK 3 T
Article: IK680529--
4 010 ₸
In stock
Jumper for connecting 10 terminals in PUK 3, PUK 2 T and PUK 3 T systems. Designed for parallel connection of conductors to threaded three-level terminals. Provides reliable electrical contact and mechanical connection of multiple lines at a single point.
Key Characteristics:
- System Type: Threaded Terminal
- Accessory Class: Cross Connection Clamp
- Wire Cross-section: up to 4 mm² (solid and flexible)
- Rated Cross-section: 2.5 mm²
- Power Loss: 0.15 W
- Physical Dimensions: 59 × 5 × 16 mm
- Weight: 0.01 kg
- EAN Code: 9004840517101
Packaging: 1 piece or 5 pieces per package
The jumper is manufactured for three-level terminals and is compatible with all PUK series variants. Applied in distribution systems, control panels and electrical cabinets for creating multi-point connections.
| EAN Code | 9004840517101 |
|---|---|
| Net Length | 59.00 mm |
| Net Width | 5.00 mm |
| Net Height | 16.00 mm |
| Net Weight | 0.01 kg |
| Power Loss | 0.15 W |
| System | Threaded Terminal |
| Design | Accessories, Three-level Terminal |
| Cross-section Single Conductor | up to 4 mm² |
| Cross-section Flexible | up to 4 mm² |
| Cross-section | 2.5 mm² |
| Accessories | Cross Connection Clamp |
| Packaging | 1 piece, 5 pieces |