
1 / 6
1 / 6
Terminal aluminum/copper 1-pole/95mm², blue
Article: IKA21420--
7 955 ₸
In stock
Single-pole aluminum-copper terminal block designed for connecting conductors with cross-section up to 95 mm². Intended for distribution and switching of electrical circuits in low-voltage systems.
Technical Parameters:
- Design: aluminum-copper terminal block
- Number of poles: 1 pole
- Maximum cross-section of connected conductor: 95 mm²
- Outgoing terminals: 1 pole, 1 output, 95 mm²
- Connection material: aluminum, copper
- Ambient operating temperature range: -25°C to +80°C
- Power loss: 2.30 W
- Insulation color: blue
Dimensional Specifications:
- Depth: 57.00 mm
- Width: 25.50 mm
- Height: 93.00 mm
- Net weight: 0.10 kg
Manufacturer: Schrack
Packaging options: 1 pcs., 2 pcs., 36 pcs.
| EAN code | 9004840594768 |
|---|---|
| Net depth | 57.00 mm |
| Net width | 25.50 mm |
| Net height | 93.00 mm |
| Net weight | 0.10 kg |
| Power loss | 2.30 W |
| Min. ambient temperature | -25°C |
| Max. ambient temperature | 80°C |
| Design | Aluminum-copper terminal block |
| Pole | 1 pole |
| Access | max. 95 mm² |
| Outgoing terminals 95mm² | 1p. 1out. 95mm² |
| Color | blue |
| Connection material | Aluminum, Copper |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 2 pcs., 36 pcs. |
- Photo 1: Terminal aluminum/copper 1-pole/95mm², blue (JPG, 728 KB)
- Photo 2: Terminal aluminum/copper 1-pole/95mm², blue (JPG, 1.7 MB)
- Photo 3: Terminal aluminum/copper 1-pole/95mm², blue (JPG, 2.5 MB)
- Photo 4: Terminal aluminum/copper 1-pole/95mm², blue (JPG, 2.6 MB)
- Photo 5: Terminal aluminum/copper 1-pole/95mm², blue (JPG, 2.5 MB)
- Photo 6: Terminal aluminum/copper 1-pole/95mm², blue (JPG, 1.8 MB)