
Terminal Block, 1-Pole, 250A
Article: IKB01120--
27 950 ₸
In stock
Single-pole terminal block of distribution type with high current capacity 250A. Designed for power distribution in electrical distribution systems.
Technical Specifications:
- Rated Current: 250A
- Maximum Wire Cross-Section: 120mm²
- Number of Poles: 1
- Connection Material: Copper
- Color: Gray
Outlet Configuration:
- 6mm² outlets: 1 pole, 2 outlets
- 10mm² outlets: 1 pole, 4 outlets
- 16mm² outlets: 1 pole, 4 outlets
Operating Conditions:
- Ambient temperature range: -25°C to +65°C
- Power loss: 0.80W
Dimensions (Net):
- Width: 45.00mm
- Height: 96.00mm
- Depth: 50.00mm
- Weight: 0.42kg
Manufacturer: Schrack
Packaging: 1 pc.
EAN Code: 9004840449143
| EAN Code | 9004840449143 |
|---|---|
| Net Depth | 50.00mm |
| Net Width | 45.00mm |
| Net Height | 96.00mm |
| Net Weight | 0.42kg |
| Power Loss | 0.80W |
| Min. Ambient Temperature | -25°C |
| Max. Ambient Temperature | 65°C |
| Type | Power Distribution Terminals |
| Poles | 1 |
| Maximum Cross-Section | 120mm² |
| 6mm² Outlets | 1p.2 off. |
| 10mm² Outlets | 1p.4 off. |
| 16mm² Outlets | 1p.4 off. |
| Color | Gray |
| Connection Material | Copper |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc. |