
1 / 6
1 / 6
Terminal block, 1-pole 125A, 1×35mm², 7×16mm²
Article: IKBC1035--
10 350 ₸
In stock
A terminal block of distribution type designed for distributing electrical power in electrical enclosures and distribution devices. Single-pole construction rated for nominal current 125A.
Technical specifications:
- Maximum cross-section of main inlet: 1×35mm²
- Number of outlet terminals: 7 terminals with cross-section 16mm²
- Contact material: copper
- Power loss: 0.44W at nominal current
- Color: grey
Dimensions (net):
- Width: 29.00mm
- Depth: 47.50mm
- Height: 76.00mm
- Weight: 0.15kg
Application: Used for distributing electrical power to multiple outgoing lines when there is a single incoming cable. Reliable mechanical and electrical connection is ensured by copper contacts with minimal power losses.
Manufacturer: Schrack EAN code: 9004840989441 Packaging: 1 pc., 72 pc.
| EAN code | 9004840989441 |
|---|---|
| Net depth | 47.50mm |
| Net width | 29.00mm |
| Net height | 76.00mm |
| Net weight | 0.15kg |
| Power loss | 0.44W |
| Design type | Power distribution blocks |
| Poles | 1 |
| Maximum cross-section | 35mm² |
| Outlets 16mm² | 1p. 7out. |
| Color | grey |
| Connection material | Copper |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 72 pc. |
- Photo 1: Terminal block, 1-pole 125A, 1×35mm², 7×16mm² (JPG, 709 KB)
- Photo 2: Terminal block, 1-pole 125A, 1×35mm², 7×16mm² (JPG, 671 KB)
- Photo 3: Terminal block, 1-pole 125A, 1×35mm², 7×16mm² (JPG, 511 KB)
- Photo 4: Terminal block, 1-pole 125A, 1×35mm², 7×16mm² (JPG, 614 KB)
- Photo 5: Terminal block, 1-pole 125A, 1×35mm², 7×16mm² (JPG, 442 KB)
- Photo 6: Terminal block, 1-pole 125A, 1×35mm², 7×16mm² (JPG, 423 KB)