
1 / 6
1 / 6
Terminal block, single-pole 160A, 1×70+1×16mm², 6×16mm²
Article: IKBC1070--
17 500 ₸
In stock
Power distribution terminal block, single-pole with rated current 160 A. Designed for distribution and switching of electrical energy in industrial and installation systems.
Design features:
- Input: 1 × 70 mm² for main feeder connection
- Outputs: 6 branches of 16 mm² for load distribution
- 1 pole (phase or neutral)
- Contact material: copper with low transition resistance
Technical specifications:
- Rated current: 160 A
- Power loss: 0.84 W
- Housing color: grey
- Contact system material: copper
- Design: power distribution unit
Overall dimensions (net):
- Width: 29.00 mm
- Depth: 47.50 mm
- Height: 76.00 mm
- Weight: 0.14 kg
Manufacturer: Schrack (Austrian leader in electrical distribution systems)
Packaging: 1 pc or 72 pcs on pallet
EAN code: 9004840989458
| EAN code | 9004840989458 |
|---|---|
| Net depth | 47.50 mm |
| Net width | 29.00 mm |
| Net height | 76.00 mm |
| Net weight | 0.14 kg |
| Power loss | 0.84 W |
| Design | Power distribution units |
| Poles | 1 |
| Maximum section | 70 mm² |
| 16 mm² branches | 1p.6 outlets |
| Color | grey |
| Connection material | Copper |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc, 72 pcs |
- Photo 1: Terminal block, single-pole 160A, 1×70+1×16mm², 6×16mm² (JPG, 738 KB)
- Photo 2: Terminal block, single-pole 160A, 1×70+1×16mm², 6×16mm² (JPG, 686 KB)
- Photo 3: Terminal block, single-pole 160A, 1×70+1×16mm², 6×16mm² (JPG, 566 KB)
- Photo 4: Terminal block, single-pole 160A, 1×70+1×16mm², 6×16mm² (JPG, 586 KB)
- Photo 5: Terminal block, single-pole 160A, 1×70+1×16mm², 6×16mm² (JPG, 452 KB)
- Photo 6: Terminal block, single-pole 160A, 1×70+1×16mm², 6×16mm² (JPG, 460 KB)