
1 / 6
1 / 6
4-Pole Terminal Block 160A, 1×50mm², 2×35+6×16mm²
Article: IKBC4050--
20 580 ₸
In stock
Four-pole terminal block distribution unit for rated current 160 A with combined conductor cross-section connection scheme: one terminal for 50 mm², two terminals for 35 mm², and six terminals for 16 mm².
Main characteristics:
- Rated current: 160 A
- Number of poles: 4
- Terminal configuration: 1×50 mm² + 2×35 mm² + 6×16 mm²
- Power loss: 4.32 W
- Weight: 0.55 kg
- Dimensions: 131×99×100 mm
- EAN code: 8017963098151
Packaging: supplied in blister pack of 1 or 13 pcs.
| EAN code | 8017963098151 |
|---|---|
| Length (net) | 100.00 mm |
| Depth (net) | 99.00 mm |
| Width (net) | 131.00 mm |
| Height (net) | 54.00 mm |
| Weight (net) | 0.55 kg |
| Power loss | 4.32 W |
| Packaging | 1 pcs., 13 pcs. |
- Photo 1: 4-Pole Terminal Block 160A, 1×50mm², 2×35+6×16mm² (JPG, 3.2 MB)
- Photo 2: 4-Pole Terminal Block 160A, 1×50mm², 2×35+6×16mm² (JPG, 1.8 MB)
- Photo 3: 4-Pole Terminal Block 160A, 1×50mm², 2×35+6×16mm² (JPG, 1.5 MB)
- Photo 4: 4-Pole Terminal Block 160A, 1×50mm², 2×35+6×16mm² (JPG, 2.2 MB)
- Photo 5: 4-Pole Terminal Block 160A, 1×50mm², 2×35+6×16mm² (JPG, 1.4 MB)
- Photo 6: 4-Pole Terminal Block 160A, 1×50mm², 2×35+6×16mm² (JPG, 3.2 MB)