
Side support designed for mounting and supporting distribution equipment on a DIN rail. Ensures reliable fixation of modular components using insertable boxes. High structural rigidity and precise geometry guarantee stable positioning of equipment in the cabinet.
Main parameters:
- Width: 24 mm
- Height: 714 mm
- Depth: 150 mm
- Weight: 1.40 kg
- Modularity: 16 ME (44.45 mm increments)
- Type of insertable components: insertable boxes
- Manufacturer: Schrack
- EAN: 9004840778496
| EAN code | 9004840778496 |
|---|---|
| Net width | 24.00 mm |
| Net height | 714.00 mm |
| Net depth | 150.00 mm |
| Net weight | 1.40 kg |
| Insertable components | Insertable boxes |
| ME (1 unit 44.45 mm) | 16 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc. |