
FBS 2-10 jumper — a compact jumper for electrical connections in distribution systems and terminal blocks. Designed to connect adjacent contacts and simplify electrical installation work.
Technical Specifications:
- Power Loss: 0.10 W
- Temperature Range: from -40°C to +120°C
- Dimensions (L×W×H): 29.60 × 22.40 × 10.00 mm
- Weight: 0.01 kg
- Type: Jumper bridge
- Manufacturer: Phoenix Contact
- EAN-code: 9004840575071
Packaging: available in versions of 1 pc or 10 pcs.
| EAN-code | 9004840575071 |
|---|---|
| Net Depth | 29.60 mm |
| Net Width | 22.40 mm |
| Net Height | 10.00 mm |
| Net Weight | 0.01 kg |
| Power Loss | 0.10 W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 120°C |
| Design | Accessories |
| Accessories | Jumper bridge |
| Manufacturer | Phoenix Contact |
| Packaging | 1 pc, 10 pcs |