
FBS 2-5 Jumper for IP 2.5mm Terminal Blocks
Article: IP3030161-
155 ₸
In stock
FBS 2-5 Jumper — connecting jumper for IP series terminal blocks with 2.5 mm contact pitch. Designed for electrical connection of adjacent terminals without the use of additional wire. Manufactured by Phoenix Contact.
Technical Specifications:
- Contact Pitch: 2.5 mm
- Length: 22.70 mm
- Width: 9.00 mm
- Height: 10.00 mm
- Maximum Power Dissipation: 0.10 W
- Operating Temperature Range: -40°C to +120°C
- Type of Design: Accessories for terminal systems
- EAN Code: 9004840574876
Packaging and Supply:
- Minimum packaging: 1 pcs.
- Standard packaging: 50 pcs.
| EAN Code | 9004840574876 |
|---|---|
| Net Depth | 22.70 mm |
| Net Width | 9.00 mm |
| Net Height | 10.00 mm |
| Power Loss | 0.10 W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 120°C |
| Design Type | Accessories |
| Accessories | Jumper - connector |
| Manufacturer | Phoenix Contact |
| Packaging | 1 pcs., 50 pcs. |