
Pass-through terminal ST 6 is designed for connecting conductors in electrical circuits. It belongs to the ST series by Phoenix Contact manufacturer and uses a spring-cage-terminal system to ensure reliable contact.
Technical parameters:
- Rated current: 41A
- Wire cross-section ranges:
- Solid wires: from 0.20 to 10 mm²
- Flexible wires: from 0.20 to 6 mm²
- Flexible wires with ferrule: from 0.25 to 6 mm²
- Nominal cross-section: 6 mm²
- Power loss: 1.31W
- Temperature range: from -40°C to +120°C
- Clamping system: spring-cage-terminal
- Color: blue
Dimensions and mass:
- Depth: 43.50 mm
- Width: 8.20 mm
- Height: 69.50 mm
- Weight: 0.02 kg
Additional information:
- EAN code: 9004840572421
- Included accessories: pass-through clamp
- Available packaging: 1 piece or 50 pieces
| EAN code | 9004840572421 |
|---|---|
| Net depth | 43.50mm |
| Net width | 8.20mm |
| Net height | 69.50mm |
| Net weight | 0.02kg |
| Power loss | 1.31W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 120°C |
| System | spring-cage-terminal |
| Series | ST |
| Design | Pass-through terminal |
| Max. cross section, solid wire | 10mm² |
| Max. cross section, flexible wire | 6mm² |
| Max. cross section, flexible wire with ferrule | 6mm² |
| Min. cross section, solid wire | 0.20mm² |
| Min. cross section, flexible wire | 0.20mm² |
| Min. cross section, flexible wire with ferrule | 0.25mm² |
| Cross-section | 6mm² |
| Color | blue |
| Accessories | Pass-through clamp |
| Rated current | 41A |
| Manufacturer | Phoenix Contact |
| Packaging | 1 piece, 50 pieces |