
1 / 9
1 / 9
Single-pole fuse holder designed for installation of fuses with dimensions 10x38 mm. Intended for protection of photovoltaic systems and DC circuits. Rated for nominal current of 20A at voltage of 1000VDC.
Main Parameters:
- Nominal Current: 20A
- Maximum Voltage: 1000VDC
- Number of Poles: 1
- Fuse Size: 10x38 mm
- Fuse Characteristic: gPV (photovoltaic application)
- Power Loss: 0.27W
- Operating Temperature Range: -25°C to +60°C
- Series: ARROW
Design Features:
The holder is designed as a disconnector with fuses, which ensures simplicity of replacement and maintenance. The equipment is designed for use in photovoltaic installations and renewable energy systems.
Dimensions and Weight:
- Width: 17.50 mm
- Height: 81.00 mm
- Depth: 79.00 mm
- Net Weight: 0.14 kg
Packaging: 1 or 12 pcs.
| EAN Code | 9004840847017 |
|---|---|
| Net Width | 17.50 mm |
| Net Height | 81.00 mm |
| Net Depth | 79.00 mm |
| Net Weight | 0.14 kg |
| Power Loss | 0.27 W |
| Min. Ambient Temperature | -25°C |
| Max. Ambient Temperature | 60°C |
| Design | Disconnector with Fuses |
| Poles | 1 |
| Fuse Size | 10x38 Photovoltaic |
| Current Rating | 20 A |
| Characteristic | gPV |
| Equipment | Photovoltaic |
| Series | ARROW |
| Packaging | 1 pcs., 12 pcs. |
- Photo 1: Fuse Holder 20A/1, 1000VDC, 10x38 (JPG, 867 KB)
- Photo 2: Fuse Holder 20A/1, 1000VDC, 10x38 (JPG, 1.8 MB)
- Photo 3: Fuse Holder 20A/1, 1000VDC, 10x38 (JPG, 3.0 MB)
- Photo 4: Fuse Holder 20A/1, 1000VDC, 10x38 (JPG, 4.0 MB)
- Photo 5: Fuse Holder 20A/1, 1000VDC, 10x38 (JPG, 2.9 MB)
- Photo 6: Fuse Holder 20A/1, 1000VDC, 10x38 (JPG, 1.6 MB)
- Photo 7: Fuse Holder 20A/1, 1000VDC, 10x38 (JPG, 2.9 MB)
- Photo 8: Fuse Holder 20A/1, 1000VDC, 10x38 (JPG, 3.9 MB)
- Photo 9: Fuse Holder 20A/1, 1000VDC, 10x38 (JPG, 2.8 MB)