
1 / 2
1 / 2
Size 00 fuse for protection of electrical circuits against overloads and short circuits. Rated for a nominal current of 25A at a voltage of 400VAC. The gG characteristic provides protection against both sustained overloads and impulse short-circuit currents.
Technical Parameters:
- Nominal current: 25A
- Nominal voltage: 400VAC
- Size: NH 00, NH 000
- Characteristic: gG (universal)
- Power loss: 1.90W
- Operating temperature range: -40°C to +60°C
- Net weight: 0.12kg
- EAN code: 9004840507645
Constructive Dimensions:
- Length: 52.50mm
- Width: 20.80mm
- Height: 79.00mm
Manufacturer: Schrack. Supplied in packaging of 1 pcs. or 3 pcs.
| EAN code | 9004840507645 |
|---|---|
| Length net | 52.50mm |
| Width net | 20.80mm |
| Height net | 79.00mm |
| Net weight | 0.12kg |
| Power loss | 1.90W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 60°C |
| Design | Fuse |
| Size | NH 00, NH 000 |
| Current rating | 25A |
| Characteristic | gG |
| Accessories | Fuses |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 3 pcs. |