
1 / 2
1 / 2
Fuse Size 00 rated at 35A for 400VAC manufactured by Schrack. Designed to protect electrical circuits against overloads and short circuits. Characterized by low power loss of 3.40W, which ensures efficiency during continuous operation.
Technical Specifications:
- Rated Current: 35A
- Rated Voltage: 400VAC
- Size: 00
- Power Loss: 3.40W
- Operating Temperature Range: -40°C to +60°C
Physical Dimensions:
- Length: 52.50mm
- Width: 20.80mm
- Height: 79.00mm
- Net Weight: 0.12kg
The fuse is supplied in packaging of 1 piece or 3 pieces. The product complies with international standards, identification code EAN: 9004840507713.
| EAN Code | 9004840507713 |
|---|---|
| Net Length | 52.50mm |
| Net Width | 20.80mm |
| Net Height | 79.00mm |
| Net Weight | 0.12kg |
| Power Loss | 3.40W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 60°C |
| Accessories | Fuses |
| Current Rating | 35A |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 3 pcs. |