
1 / 2
1 / 2
Fuse of size 00 is designed to protect electrical circuits with a rated current of 100 A at a voltage of 400 VAC. The design complies with the NH 00/NH 000 standard with characteristic gG (general purpose, for protection against overloads and short-circuit currents).
Technical parameters:
- Rated current: 100 A
- Rated voltage: 400 VAC
- Size: NH 00
- Operating characteristic: gG
- Power loss: 5.50 W
- Operating temperature range: -40°C to +60°C
Dimensions and weight:
- Length: 52.50 mm
- Width: 20.80 mm
- Height: 79.00 mm
- Net weight: 0.12 kg
Identification:
- EAN code: 9004840507775
- Manufacturer: Schrack
- Supplied in packaging of 1 pc. or 3 pc.
| EAN code | 9004840507775 |
|---|---|
| Net length | 52.50 mm |
| Net width | 20.80 mm |
| Net height | 79.00 mm |
| Net weight | 0.12 kg |
| Power loss | 5.50 W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 60°C |
| Design | Fuse |
| Size | NH 00, NH 000 |
| Current | 100 A |
| Characteristic | gG |
| Accessories | Fuses |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 3 pc. |