
1 / 2
1 / 2
NH 00 fuse is designed to protect electrical circuits from overloads and short circuits. Rated for nominal current 125A at voltage 400VAC.
Technical parameters:
- Nominal current: 125A
- Nominal voltage: 400VAC
- Size: NH 00
- Tripping characteristic: gG (universal for cable and equipment protection)
- Power loss: 8.10W
- Operating temperature range: from -40°C to +60°C
Overall dimensions:
- Length: 59.50mm
- Width: 29.50mm
- Height: 79.00mm
- Net weight: 0.15kg
Specifications: the fuse is part of the standard NH-size fuse family. EAN code: 9004840507829. Available packaging: 1 pc or 3 pcs per order unit.
| EAN code | 9004840507829 |
|---|---|
| Length net | 59.50mm |
| Width net | 29.50mm |
| Height net | 79.00mm |
| Weight net | 0.15kg |
| Power loss | 8.10W |
| Min ambient temperature | -40°C |
| Max ambient temperature | 60°C |
| Type | Fuse |
| Size | NH 00 |
| Current rating | 125A |
| Characteristic | gG |
| Accessories | Fuses |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc, 3 pcs |