
1 / 2
1 / 2
A fuse of size NH 00 designed to protect electrical circuits from overloads and short circuits. Rated current 160A at voltage 400VAC. The gG characteristic provides protection against both overloads and short circuit currents.
Technical specifications:
- Rated current: 160A
- Voltage: 400VAC
- Size type: NH 00
- Trip characteristic: gG
- Power loss: 10W
- Operating temperature range: -40°C to +60°C
Dimensions:
- Length: 59.50 mm
- Width: 29.50 mm
- Height: 79.00 mm
- Weight: 0.15 kg
Supply and packaging:
- Manufacturer: Schrack
- EAN code: 9004840507836
- Packaging options: 1 pcs or 3 pcs
| EAN code | 9004840507836 |
|---|---|
| Net length | 59.50mm |
| Net width | 29.50mm |
| Net height | 79.00mm |
| Net weight | 0.15kg |
| Power loss | 10.00W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 60°C |
| Design | Fuse |
| Size | NH 00 |
| Current rating | 160A |
| Characteristic | gG |
| Accessories | Fuses |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs, 3 pcs |