
Fuse insert designed to protect electrical circuits from overloads and short circuits. The gG characteristic provides complete protection against both overload and short-circuit currents. Rated for nominal voltage of 400 VAC and nominal current of 16 A.
Technical Specifications:
- Rated Current: 16 A
- Rated Voltage: 400 VAC
- Characteristic: gG (full protection)
- Size: 8x31 mm
- Power Loss: 1.70 W
- Diameter: 8.50 mm
- Height: 31.50 mm
- Net Weight: 0.01 kg
- Operating Temperature Range: -40°C to +60°C
- EAN Code: 9004840517217
Packaging: 1 pc., 10 pcs.
| EAN Code | 9004840517217 |
|---|---|
| Net Height | 31.50 mm |
| Net Diameter | 8.50 mm |
| Net Weight | 0.01 kg |
| Power Loss | 1.70 W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 60°C |
| Design | Fuse Insert |
| Fuse Size | 8x31 |
| Current Rating | 16 A |
| Characteristic | gG |
| Accessories | Fuse Insert |
| Packaging | 1 pc., 10 pcs. |