
Fuse link designed to protect electrical circuits from overloads and short-circuit currents. Rated current: 8A, rated voltage: 500VAC. The gG characteristic provides protection against both overload and short-circuit currents.
Technical parameters:
- Size: 10x38 mm
- Type: Fuse link
- Rated current: 8 A
- Rated voltage: 500 VAC
- Trip characteristic: gG (general purpose)
- Power loss: 1.50 W
- Diameter: 10.00 mm
- Length: 38.00 mm
- Net weight: 0.01 kg
- Permissible ambient temperature range: -40°C to +60°C
- Manufacturer: Schrack
- EAN code: 9004840518191
Packaging: 1 pcs, 2880 pcs in conventional packaging.
| EAN code | 9004840518191 |
|---|---|
| Net height | 38.00 mm |
| Net diameter | 10.00 mm |
| Net weight | 0.01 kg |
| Power loss | 1.50 W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 60°C |
| Type | Fuse |
| Fuse size | 10x38 |
| Current rating | 8 A |
| Characteristic | gG |
| Accessories | Fuse |
| Rated voltage | 500 VAC |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs, 2880 pcs |