
Fuse link designed to protect electrical circuits from overloads and short circuits. Belongs to the gG type (general purpose) and provides protection both during sustained overloads and short circuits.
Technical Parameters:
- Rated Current: 20A
- Rated Voltage: 500VAC
- Size: 10x38 mm
- Type: Fuse link gG
- Power Loss at Rated Current: 2.30W
- Diameter: 10.00 mm
- Length: 38.00 mm
- Net Weight: 0.01 kg
Operating Conditions:
- Ambient temperature range: from -40°C to +60°C
Supply Information:
- Manufacturer: Schrack
- EAN Code: 9004840518238
- Packaging: 1 pc or 2000 pcs
| EAN Code | 9004840518238 |
|---|---|
| Net Weight | 0.01 kg |
| Diameter | 10.00 mm |
| Length | 38.00 mm |
| Power Loss | 2.30 W |
| Minimum Ambient Temperature | -40°C |
| Maximum Ambient Temperature | 60°C |
| Design | Fuse |
| Fuse Size | 10x38 |
| Current Rating | 20 A |
| Characteristic | gG |
| Rated Voltage | 500 VAC |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc, 2000 pcs |