
A fuse insert designed to protect electrical circuits from overloads and short circuits. Rated current: 50A, rated voltage: 690VAC. The gG characteristic type provides protection against both overloads and short-circuit currents with fast response.
Technical parameters:
- Housing size: 14x51 mm
- Power loss: 4.90 W
- Ambient temperature range: from -40°C to +60°C
- Weight: 0.02 kg
- Manufacturer: Schrack
The fuse is used in distribution panels and control cabinets to protect power and control circuits of industrial equipment. A fast-acting device with reliable construction.
| EAN-code | 9004840518375 |
|---|---|
| Fuse size | 14x51 |
| Rated current | 50A |
| Rated voltage | 690VAC |
| Characteristic | gG |
| Type | Fuse Insert |
| Power loss | 4.90 W |
| Diameter | 14.00 mm |
| Height | 51.00 mm |
| Net weight | 0.02 kg |
| Minimum ambient temperature | -40°C |
| Maximum ambient temperature | 60°C |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 600 pcs. |
| Accessories | Fuse Insert |