
The fuse link is designed to protect electrical circuits from overloads and short circuits. Rated current: 32A, rated voltage: 690VAC. Characteristic gG provides protection against both overloads and short circuit currents with full breaking capacity range.
Technical parameters:
- Body size: 22×58 mm
- Power loss: 3.70 W
- Diameter: 22.00 mm
- Height: 58.00 mm
- Net weight: 0.05 kg
- Operating temperature range: from −40°C to +60°C
- Design: cylindrical fuse link
- EAN code: 9004840518429
The fuse complies with IEC 60269 standards and is suitable for installation in standard fuse holders. The package contains 1 unit.
| EAN code | 9004840518429 |
|---|---|
| Net height | 58.00 mm |
| Net diameter | 22.00 mm |
| Net weight | 0.05 kg |
| Power loss | 3.70 W |
| Min. ambient temperature | −40°C |
| Max. ambient temperature | 60°C |
| Design | Fuse |
| Fuse size | 22x58 |
| Current rating | 32 A |
| Characteristic | gG |
| Accessories | Fuse |
| Packaging | 1 pcs. |