
An impulse relay designed for switching alternating and direct current circuits using impulse control signals. The device contains 2 normally open contacts (2NO) and operates from a supply voltage of 24VAC/12VDC.
Main parameters:
- Rated contact current: 16A
- Supply voltage: 24VAC / 12VDC
- Contact system: 2 normally open contacts
- Power consumption: 3W
- Mechanical status indicator: yes
- Operating temperature range: -25°C to +45°C
- Mounting type: sequential (DIN-rail)
- Manufacturer: Schrack
Physical dimensions:
- Length: 73mm
- Width: 18mm
- Height: 90mm
- Weight: 0.12kg
Coding: EAN 9004840374995
Available packaging options: 1 pcs, 12 pcs, 120 pcs
| EAN code | 9004840374995 |
|---|---|
| Net length | 73.00mm |
| Net width | 18.00mm |
| Net height | 90.00mm |
| Net weight | 0.12kg |
| Power loss | 3.00W |
| Min. ambient temperature | -25°C |
| Max. ambient temperature | 45°C |
| Contacts | 2 normally open contacts |
| Mounting type | Sequential mounting |
| AC supply voltage | 24V |
| Contact current | 16A |
| Special features | none |
| Indication | yes, mechanical |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs, 12 pcs, 120 pcs |