
Contactor 4kW/400V/9A/1NO, 110VAC Coil
Article: LTD00912--
15 620 ₸
To order
A power contactor designed for switching three-phase AC circuits. The device provides reliable control of asynchronous electric motors and other electrical equipment with rated power up to 4 kW at 400 V voltage.
Main characteristics:
- Rated current: 9 A
- Coil voltage: 110 V AC (50/60 Hz)
- Main contacts: 3 normally open contacts (3NO configuration)
- Auxiliary contacts: 1 normally open contact (1NO)
- AC-3 application category: 4 kW at 380-400 V
- Coil power consumption: 4.40 W
- Weight: 0.24 kg
- Dimensions: 45 × 68 × 75 mm (width × height × depth)
The contactor is manufactured by Schrack and designed for installation in electrical control cabinets. Reliable construction ensures long service life in industrial conditions. Supplied in packages of 1 or 102 pieces.
| EAN code | 9004840841084 |
|---|---|
| Width net | 45.00 mm |
| Height net | 68.00 mm |
| Depth net | 75.00 mm |
| Weight net | 0.24 kg |
| Power loss | 4.40 W |
| Type | Power contactor |
| Auxiliary contacts | 1 normally open contact |
| Coil voltage AC | 110 V AC |
| Rated current | 9 A |
| Main contacts | 3 normally open contacts |
| Manufacturer | Schrack |
| AC-3 380 V 400 V [P] | 4 kW |
| Packaging | 1 pc., 102 pcs. |