
Contactor 5.5kW/400V/12A/1NO, coil 110VAC
Article: LTD01212--
19 280 ₸
To order
Industrial power contactor designed for switching alternating current circuits in industrial applications. The contactor provides reliable control of electrical loads up to 5.5 kW at 400 V voltage.
Main parameters:
- Rated current: 12 A
- Control coil voltage: 110 V AC
- Main contacts: 3 normally open contacts (3NO)
- Auxiliary contacts: 1 normally open contact
- AC-3 duty category: 5.5 kW at 380/400 V
- Coil power consumption: 3.90 W
Constructive characteristics:
- Housing dimensions: 45 × 68 × 75 mm
- Net weight: 0.24 kg
- Manufacturer: Schrack
- EAN code: 9004840841268
The contactor is used in control systems for electric motors, lighting installations, and other industrial loads. The compact size allows installation in standard distribution cabinets.
| EAN code | 9004840841268 |
|---|---|
| Width (net) | 45.00 mm |
| Height (net) | 68.00 mm |
| Depth (net) | 75.00 mm |
| Net weight | 0.24 kg |
| Power loss | 3.90 W |
| Type | Power contactor |
| Auxiliary contacts | 1 normally open contact |
| AC coil voltage | 110 V AC |
| Rated current | 12 A |
| Main contacts | 3 normally open contacts |
| Manufacturer | Schrack |
| AC-3 380 V 400 V [P] | 5.5 kW |
| Packaging | 1 pcs, 102 pcs |