
Contactor 7.5kW/400V/15.5A/1NO, coil 230VAC
Article: LTD01513--
22 120 ₸
To order
Power contactor designed for controlling asynchronous electric motors and other loads in AC power networks. The contactor provides reliable circuit switching at rated voltage of 400V with current 15.5A.
Main Parameters:
- Rated load capacity (AC-3): 7.5kW at 380/400V
- Control coil voltage: 230V AC
- Main contacts: 3 normally open contacts (3NO) for power circuit switching
- Auxiliary contacts: 1 normally open contact (1NO) for signaling and control
- Rated current: 15.5A
- Power loss during operation: 3.9W
Physical Characteristics:
- Dimensions (W×H×D): 45×68×75 mm
- Net weight: 0.24 kg
- EAN code: 9004840841190
Packaging and Assembly:
- Packaging: 1 pc./102 pcs. per box
- Manufacturer: Schrack (Austrian electrical equipment manufacturer)
The contactor is designed for DIN-rail mounting and is used in distribution panels, control cabinets, and industrial equipment automation systems.
| EAN code | 9004840841190 |
|---|---|
| Net width | 45.00 mm |
| Net height | 68.00 mm |
| Net depth | 75.00 mm |
| Net weight | 0.24 kg |
| Power loss | 3.90 W |
| Size | 0 |
| Type | Power contactor |
| Auxiliary contacts included | 1 normally open contact |
| Coil voltage AC | 230V AC |
| Rated current | 15.50 A |
| Main contacts | 3 normally open contacts |
| Manufacturer | Schrack |
| AC-3 380V 400V [P] | 7.5 kW |
| Packaging | 1 pc., 102 pcs. |