
Contactor 15kW/400V/32A/1NC, coil 230VAC
Article: LTD13223--
47 630 ₸
To order
Power contactor designed for switching asynchronous electric motors and other inductive loads in three-phase AC networks.
Main characteristics:
- Rated power: 15 kW at 400 V voltage (AC-3 category)
- Rated current: 32 A
- Coil voltage: 230 V AC
- Main contacts: 3 closing contacts (3NO)
- Auxiliary contacts: 1 opening contact (1NC)
- Power dissipation: 12.40 W
- Manufacturer: Schrack
- Size according to IEC standard: 1
Dimensions and weight:
- Width: 45 mm
- Height: 85 mm
- Depth: 97.40 mm
- Net weight: 0.43 kg
Packaging: 1 pc., carton of 64 pcs.
The contactor is designed for mounting on DIN-rail and is used in industrial distribution panels, motor control systems and mechanisms control.
| EAN code | 9004840840643 |
|---|---|
| Width (net) | 45.00 mm |
| Height (net) | 85.00 mm |
| Depth (net) | 97.40 mm |
| Net weight | 0.43 kg |
| Power dissipation | 12.40 W |
| Size | 1 |
| Type | Power contactor |
| Auxiliary contacts | 1 opening contact |
| Coil voltage (AC) | 230 V AC |
| Rated current | 32 A |
| Main contacts | 3 closing contacts |
| Manufacturer | Schrack |
| AC-3 380 V 400 V [P] | 15 kW |
| Packaging | 1 pc., 64 pcs. |