
Contactor 37kW/400V/72A, Coil 110VAC
Article: LTD27232--
100 040 ₸
To order
Power contactor designed for switching asynchronous motors and industrial equipment in three-phase AC supply networks.
Main parameters:
- Rated power: 37 kW at 380–400 V (AC-3 category)
- Rated current: 72 A
- Coil supply voltage: 110 V alternating current
- Main contacts: 3 closing contacts (3NO)
- Design type: Size 2
- Power loss: 30.90 W
Construction and dimensions:
- Overall dimensions: 55 × 132.10 × 115 mm (width × depth × height)
- Weight: 0.87 kg
- Material: Metal enclosure, suitable for panel mounting
Application:
The contactor is used in electric motor control circuits, in distribution cabinets, and industrial automation systems. Reliable switching is ensured by an electromagnetically actuated coil rated at 110 V AC, which enables integration of the device into control systems with the specified supply voltage.
Technical data:
- Manufacturer: Schrack
- EAN code: 9004840840285
- Packaging: 1 pcs. or 25 pcs.
| EAN code | 9004840840285 |
|---|---|
| Width (net) | 55.00 mm |
| Height (net) | 115.00 mm |
| Depth (net) | 132.10 mm |
| Weight (net) | 0.87 kg |
| Power loss | 30.90 W |
| Size | 2 |
| Type | Power contactor |
| Coil AC voltage | 110 V alternating current |
| Rated current | 72 A |
| Main contacts | 3 closing contacts |
| Manufacturer | Schrack |
| AC-3 380 V 400 V [P] | 37 kW |
| Packaging | 1 pcs., 25 pcs. |