
Contactor 250kW/400V/500A, 2NO + 2NC, 230VAC Coil
Article: LTD65153--
1 060 480 ₸
To order
Industrial Power Contactor designed for switching AC circuits at industrial frequency. Primary application is control of powerful asynchronous motors and other inductive loads in 380–400 V networks.
Technical Specifications:
- Rated Power (AC-3): 250 kW at 380–400 V
- Rated Current: 500 A
- Main Contacts: 3 normally open contacts (3NO)
- Auxiliary Contacts: 2 normally open + 2 normally closed contacts (2NO + 2NC)
- Coil Voltage: 230 V AC
- Utilization Category: AC-3 (control of asynchronous motors, breaking under load)
- Frame Size: 6
- Power Loss: 117 W
- Manufacturer: Schrack
Dimensions and Weight:
- Width: 160 mm
- Height: 219 mm
- Depth: 216 mm
- Net Weight: 8.58 kg
Packaging: 1 piece per unit
EAN Code: 9004840839760
| EAN Code | 9004840839760 |
|---|---|
| Width Net | 160.00 mm |
| Height Net | 219.00 mm |
| Depth Net | 216.00 mm |
| Net Weight | 8.58 kg |
| Power Loss | 117.00 W |
| Frame Size | 6 |
| Type | Power Contactor |
| Auxiliary Contacts | 2 normally open + 2 normally closed contacts |
| Coil AC Voltage | 230 V AC |
| Rated Current | 500 A |
| Main Contacts | 3 normally open contacts |
| Manufacturer | Schrack |
| AC-3 380 V 400 V [P] | 250 kW |
| Packaging | 1 piece |