
Contactor 20A/4 AC-1, Coil 230VAC
Article: LTR02043--
Аксессуары для контакторов силовых
26 850 ₸
To order
4-pole contactor AC-1 series with rated current 20A and control coil 230V AC.
Technical specifications:
- Rated current: 20A
- Coil voltage: 230V AC
- Application category: AC-1
- Power at AC-3 (380V/400V): 5.50 kW
- Power loss in holding mode: 4.40 W
- Number of poles: 4
- Manufacturer: Schrack
Dimensions (net):
- Length: 75.00 mm
- Width: 68.00 mm
- Depth: 45.00 mm
- Weight: 0.23 kg
Packaging and supply:
- Supply unit: 1 pcs
- Packaging multiple: 102 pcs
- EAN code: 9004840841282
The contactor is designed for remote control of AC circuits and is used in industrial and domestic electrical equipment.
| EAN code | 9004840841282 |
|---|---|
| Length (net) | 75.00 mm |
| Width (net) | 68.00 mm |
| Depth (net) | 45.00 mm |
| Weight (net) | 0.23 kg |
| Power loss | 4.40 W |
| Size | 0 |
| Type | 4-pole contactor |
| Coil voltage AC | 230V AC |
| Rated current | 20A |
| Manufacturer | Schrack |
| AC-3 380V 400V [P] | 5.50 kW |
| Packaging | 1 pcs, 102 pcs |