
The LTD series thermal relay is designed to protect electric motors from overload and excessive current. The device is classified as a motor protection relay of size 3 and provides reliable operation in the nominal current range of 70-100 A.
Technical Parameters:
- Current Range: 70-100 A
- Device Type: Motor Protection Relay
- Size: 3
- Application Class: AC-15 (closing contact)
- Contact Rated Voltage: 380 V / 400 V / 415 V
- Contact Trip Current (Ie): 0.5 A
- Power Loss: 25.20 W
- Manufacturer: Schrack
Overall Dimensions and Weight:
- Length: 134.00 mm
- Width: 135.00 mm
- Depth: 118.00 mm
- Net Weight: 1.22 kg
Coding and Packaging:
- EAN Code: 9004840841473
- Packaging Options: 1 pc., 8 pcs.
| EAN Code | 9004840841473 |
|---|---|
| Net Length | 134.00 mm |
| Net Width | 135.00 mm |
| Net Depth | 118.00 mm |
| Net Weight | 1.22 kg |
| Power Loss | 25.20 W |
| Current Range | 70-100 A |
| Size | 3 |
| Type | Motor Protection Relay |
| Manufacturer | Schrack |
| AC-15 Closing Contact, 380 V 400 V 415 V Ie | 0.5 A |
| Packaging | 1 pc., 8 pcs. |