
3-Pole Contactor, 7.5 kW/18 A/1NO+1NC/24 V DC
Article: LZDC18B5--
24 050 ₸
To order
Three-pole contactor of the Classic series with a rated power of 7.5 kW at 400 V (AC-3) voltage. Designed for controlling asynchronous electric motors and switching applications in industrial networks.
Main characteristics:
- Coil voltage: 24 V DC
- Rated operating current: 18 A (AC-3/400V)
- Maximum current: 32 A (AC-1/690V)
- Main contacts: 3 normally open contacts (3NO)
- Auxiliary contacts: 1 normally open + 1 normally closed contact (1NO+1NC)
- Coil power consumption: 12.50 W
- Operating temperature range: -25°C to +40°C
Design and dimensions:
- Enclosure size: Classic (DIN-rail)
- Overall dimensions: 45.50 × 118.00 × 87.00 mm
- Weight: 0.34 kg
- Manufacturer: Schrack
- EAN code: 9004840610994
The contactor provides reliable switching over a wide range of climatic conditions and is used in control systems for pumps, fans, compressors and other electrical equipment.
| EAN code | 9004840610994 |
|---|---|
| Width net | 45.50 mm |
| Height net | 87.00 mm |
| Depth net | 118.00 mm |
| Weight net | 0.34 kg |
| Power loss | 12.50 W |
| Min. ambient temperature | -25°C |
| Max. ambient temperature | 40°C |
| Type | Contactor |
| Coil voltage DC | 24 V |
| Rated current | 18 A |
| Device | Contactor |
| Rated current AC-3/400V | 18 A |
| Rated current AC-1/690V | 32 A |
| Rated power AC-3/400V | 7.5 kW |
| Size | Classic |
| Main contacts | 3 normally open contacts |
| Auxiliary contacts composition | 1 normally open contact + 1 normally closed contact |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 90 pc. |