
1 / 9
1 / 9
Automatic Circuit Breaker C4A/3, 10kA
Article: AM017304--
Автоматические выключатели AMPARO
10 820 ₸
To order
Three-pole automatic circuit breaker of the AMPARO series with a rated current of 4 A and a breaking capacity of 10 кА. Designed to protect AC electrical circuits from overloads and short circuits.
Key Specifications:
- Rated Current: 4 A
- Number of Poles: 3
- Trip Characteristic: C (time-current characteristic for circuits with normal inrush currents)
- Breaking Capacity: 10 kA
- Design: AC-MCB (automatic circuit breaker for alternating current)
- Device Type: AM10
- Power Loss: 6.90 W
- Operating Temperature Range: from -25°C to +70°C
Dimensional Data:
- Length: 86 mm
- Width: 54 mm
- Height: 77 mm
- Weight: 0.34 kg
Standards: EN 60898-1:2019, IEC 60898-1
Manufacturer: Schrack
Packaging Options: 1 pc., 4 pc., 60 pc.
| EAN Code | 9004840795387 |
|---|---|
| Net Length | 86.00 mm |
| Net Width | 54.00 mm |
| Net Height | 77.00 mm |
| Net Weight | 0.34 kg |
| Power Loss | 6.90 W |
| Min. Ambient Temperature | -25°C |
| Max. Ambient Temperature | 70°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 3 |
| Current Rating | 4 A |
| Type | AM10 |
| Series | AMPARO |
| Breaking Capacity | 10 kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 4 pc., 60 pc. |
- Photo 1: Automatic Circuit Breaker C4A/3, 10kA (JPG, 298 KB)
- Photo 2: Automatic Circuit Breaker C4A/3, 10kA (JPG, 246 KB)
- Photo 3: Automatic Circuit Breaker C4A/3, 10kA (JPG, 336 KB)
- Photo 4: Automatic Circuit Breaker C4A/3, 10kA (JPG, 298 KB)
- Photo 5: Automatic Circuit Breaker C4A/3, 10kA (JPG, 313 KB)
- Photo 6: Automatic Circuit Breaker C4A/3, 10kA (JPG, 223 KB)
- Photo 7: Automatic Circuit Breaker C4A/3, 10kA (JPG, 307 KB)
- Photo 8: Automatic Circuit Breaker C4A/3, 10kA (JPG, 276 KB)
- Photo 9: Automatic Circuit Breaker C4A/3, 10kA (JPG, 342 KB)