
1 / 9
1 / 9
Automatic Circuit Breaker C40А/3, 10kA
Article: AM017340--
Автоматические выключатели AMPARO
10 370 ₸
In stock
Three-pole automatic circuit breaker of AMPARO series, type AM10 manufactured by Schrack. Designed to protect electrical circuits from overloads and short circuits.
Main characteristics:
- Rated current: 40 A
- Number of poles: 3
- Tripping characteristic: C (designed for circuits with moderate inrush currents)
- Commutation capacity: 10 kA
- Design: AC-MCB (alternating current automatic circuit breaker)
- Operating voltage: according to EN 60898-1:2019
Technical parameters:
- Power loss: 17.25 W
- Ambient temperature range: from -25°C to +70°C
- Dimensions (net): 86 × 54 × 77 mm
- Weight (net): 0.34 kg
Compliance standards: EN 60898-1:2019, IEC 60898-1
Packaging options: 1 pcs., 4 pcs., 60 pcs.
| EAN code | 9004840795462 |
|---|---|
| Length (net) | 86.00 mm |
| Width (net) | 54.00 mm |
| Height (net) | 77.00 mm |
| Weight (net) | 0.34 kg |
| Power loss | 17.25 W |
| Min. ambient temperature | -25°C |
| Max. ambient temperature | 70°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 3 |
| Current rating | 40 A |
| Type | AM10 |
| Series | AMPARO |
| Commutation capacity | 10 kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 4 pcs., 60 pcs. |
- Photo 1: Automatic Circuit Breaker C40А/3, 10kA (JPG, 298 KB)
- Photo 2: Automatic Circuit Breaker C40А/3, 10kA (JPG, 250 KB)
- Photo 3: Automatic Circuit Breaker C40А/3, 10kA (JPG, 337 KB)
- Photo 4: Automatic Circuit Breaker C40А/3, 10kA (JPG, 282 KB)
- Photo 5: Automatic Circuit Breaker C40А/3, 10kA (JPG, 316 KB)
- Photo 6: Automatic Circuit Breaker C40А/3, 10kA (JPG, 235 KB)
- Photo 7: Automatic Circuit Breaker C40А/3, 10kA (JPG, 310 KB)
- Photo 8: Automatic Circuit Breaker C40А/3, 10kA (JPG, 278 KB)
- Photo 9: Automatic Circuit Breaker C40А/3, 10kA (JPG, 326 KB)