
1 / 9
1 / 9
Automatic Circuit Breaker C25А/1+N, 10кА
Article: AM017625--
Автоматические выключатели AMPARO
5 930 ₸
To order
Single-pole automatic circuit breaker with neutral (1+N) rated at 25 A with C tripping characteristic and 10 kA breaking capacity. Designed to protect electrical circuits from overload and short circuit in accordance with the requirements of EN 60898-1:2019 and IEC 60898-1.
Technical Parameters:
- Rated Current: 25 A
- Characteristic: C (tripping at 5-10 In)
- Breaking Capacity: 10 kA
- Configuration: 1 pole + neutral
- Execution Type: AC-MCB (single-phase modular circuit breaker for AC)
- Operating Temperature Range: from -35°C to +70°C
- Power Loss: 4.03 W
- Dimensions: 86×36×77 mm
- Weight: 0.19 kg
Technical characteristics comply with standards EN 60898-1:2019 and IEC 60898-1, providing reliable protection of electrical networks in residential and industrial facilities. The circuit breaker of the AMPARO series manufactured by Schrack is designed for modular installation into standard DIN-rail distribution boards.
| EAN Code | 9004840795684 |
|---|---|
| Length (net) | 86.00 mm |
| Width (net) | 36.00 mm |
| Height (net) | 77.00 mm |
| Weight (net) | 0.19 kg |
| Power Loss | 4.03 W |
| Min. Ambient Temperature | -35°C |
| Max. Ambient Temperature | 70°C |
| Characteristic | C |
| Pole | 1+N |
| Rated Current | 25 A |
| Type | AM10 |
| Series | AMPARO |
| Breaking Capacity | 10 kA |
| Execution | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 6 pcs., 90 pcs. |
- Photo 1: Automatic Circuit Breaker C25А/1+N, 10кА (JPG, 241 KB)
- Photo 2: Automatic Circuit Breaker C25А/1+N, 10кА (JPG, 193 KB)
- Photo 3: Automatic Circuit Breaker C25А/1+N, 10кА (JPG, 281 KB)
- Photo 4: Automatic Circuit Breaker C25А/1+N, 10кА (JPG, 246 KB)
- Photo 5: Automatic Circuit Breaker C25А/1+N, 10кА (JPG, 254 KB)
- Photo 6: Automatic Circuit Breaker C25А/1+N, 10кА (JPG, 175 KB)
- Photo 7: Automatic Circuit Breaker C25А/1+N, 10кА (JPG, 252 KB)
- Photo 8: Automatic Circuit Breaker C25А/1+N, 10кА (JPG, 240 KB)
- Photo 9: Automatic Circuit Breaker C25А/1+N, 10кА (JPG, 263 KB)