
1 / 9
1 / 9
Automatic Circuit Breaker B10А/1, 10kA
Article: AM018110--
Автоматические выключатели AMPARO
2 633 ₸
To order
Single-pole automatic circuit breaker of the AMPARO series with rated current 10 A and breaking capacity 10 kA. Designed to protect AC electrical circuits from overloads and short circuits.
Technical Parameters:
- Trip Characteristic: B (instantaneous trip at 3-5 In current)
- Rated Voltage: AC 230 V / 400 V
- Operating Temperature Range: -25°C to +70°C
- Power Loss: 2.30 W
- Dimensions: 86 × 18 × 77 mm
- Weight: 0.11 kg
- Type of Design: AC-MCB (miniature circuit breaker for AC)
Standards Compliance:
The circuit breaker is developed in accordance with EN 60898-1:2019 and IEC 60898-1 standards, which guarantee reliable protection under nominal and extreme operating conditions.
Manufacturer: Schrack (Austria)
Available Packaging Options: 1 pc., 12 pcs., 180 pcs.
| EAN Code | 9004840794311 |
|---|---|
| Net Length | 86.00 mm |
| Net Width | 18.00 mm |
| Net Height | 77.00 mm |
| Net Weight | 0.11 kg |
| Power Loss | 2.30 W |
| Minimum Ambient Temperature | -25°C |
| Maximum Ambient Temperature | 70°C |
| Characteristic | B |
| Poles | 1 |
| Rated Current | 10 A |
| Type | AM10 |
| Series | AMPARO |
| Breaking Capacity | 10 kA |
| Design Type | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 12 pcs., 180 pcs. |
- Photo 1: Automatic Circuit Breaker B10А/1, 10kA (JPG, 165 KB)
- Photo 2: Automatic Circuit Breaker B10А/1, 10kA (JPG, 125 KB)
- Photo 3: Automatic Circuit Breaker B10А/1, 10kA (JPG, 204 KB)
- Photo 4: Automatic Circuit Breaker B10А/1, 10kA (JPG, 203 KB)
- Photo 5: Automatic Circuit Breaker B10А/1, 10kA (JPG, 186 KB)
- Photo 6: Automatic Circuit Breaker B10А/1, 10kA (JPG, 121 KB)
- Photo 7: Automatic Circuit Breaker B10А/1, 10kA (JPG, 192 KB)
- Photo 8: Automatic Circuit Breaker B10А/1, 10kA (JPG, 189 KB)
- Photo 9: Automatic Circuit Breaker B10А/1, 10kA (JPG, 190 KB)