
1 / 9
1 / 9
Automatic Circuit Breaker B13А/1, 10kA
Article: AM018113--
Автоматические выключатели AMPARO
2 633 ₸
To order
Single-pole automatic circuit breaker from the AMPARO series, designed to protect electrical circuits from overloads and short circuits.
Main Parameters:
- Rated Current: 13A
- Trip Characteristic: B (trips at 3-5 times rated current)
- Breaking Capacity: 10 kA
- Number of Poles: 1
- Voltage Type: AC (alternating current)
- Type: AM10
Technical Specifications:
- Power Loss: 4.03 W
- Operating Temperature Range: -25°C to +70°C
- Dimensions: 86 × 18 × 77 mm
- Weight: 110 g
Standards: EN 60898-1:2019, IEC 60898-1
Manufacturer: Schrack
Available Packaging Options: 1 pcs., 12 pcs., 180 pcs.
| EAN Code | 9004840794328 |
|---|---|
| Length (net) | 86.00 mm |
| Width (net) | 18.00 mm |
| Height (net) | 77.00 mm |
| Weight (net) | 0.11 kg |
| Power Loss | 4.03 W |
| Min. Ambient Temperature | -25°C |
| Max. Ambient Temperature | 70°C |
| Characteristic | B |
| Poles | 1 |
| Current Rating | 13 A |
| Type | AM10 |
| Series | AMPARO |
| Breaking Capacity | 10 kA |
| Execution | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 12 pcs., 180 pcs. |
- Photo 1: Automatic Circuit Breaker B13А/1, 10kA (JPG, 160 KB)
- Photo 2: Automatic Circuit Breaker B13А/1, 10kA (JPG, 125 KB)
- Photo 3: Automatic Circuit Breaker B13А/1, 10kA (JPG, 206 KB)
- Photo 4: Automatic Circuit Breaker B13А/1, 10kA (JPG, 207 KB)
- Photo 5: Automatic Circuit Breaker B13А/1, 10kA (JPG, 189 KB)
- Photo 6: Automatic Circuit Breaker B13А/1, 10kA (JPG, 121 KB)
- Photo 7: Automatic Circuit Breaker B13А/1, 10kA (JPG, 192 KB)
- Photo 8: Automatic Circuit Breaker B13А/1, 10kA (JPG, 192 KB)
- Photo 9: Automatic Circuit Breaker B13А/1, 10kA (JPG, 199 KB)