
1 / 9
1 / 9
Automatic circuit breaker B25A/1, 10kA
Article: AM018125--
Автоматические выключатели AMPARO
3 250 ₸
To order
Single-pole automatic circuit breaker from the AMPARO series, type AM10, with rated current 25 A and breaking capacity 10 kA. Designed for protection of AC electrical circuits against overloads and short circuits.
Technical parameters:
- Tripping characteristic: B (tripping time at current 3-5 In)
- Rated current: 25 A
- Breaking capacity: 10 kA
- Number of poles: 1
- Design: AC-MCB (single-phase alternating current automatic circuit breaker)
- Power loss: 4.03 W
- Operating temperature range: -25°C to +70°C
- Normative base: EN 60898-1:2019, IEC 60898-1
Geometric dimensions:
- Length: 86 mm
- Width: 18 mm
- Height: 77 mm
- Weight: 0.11 kg
Manufacturer: Schrack
Available packaging options: 1 pcs., 12 pcs., 180 pcs.
| EAN code | 9004840794359 |
|---|---|
| Length (net) | 86.00 mm |
| Width (net) | 18.00 mm |
| Height (net) | 77.00 mm |
| Weight (net) | 0.11 kg |
| Power loss | 4.03 W |
| Min. ambient temperature | -25°C |
| Max. ambient temperature | 70°C |
| Characteristic | B |
| Poles | 1 |
| Current rating | 25 A |
| Type | AM10 |
| Series | AMPARO |
| Breaking capacity | 10 kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 12 pcs., 180 pcs. |
- Photo 1: Automatic circuit breaker B25A/1, 10kA (JPG, 156 KB)
- Photo 2: Automatic circuit breaker B25A/1, 10kA (JPG, 129 KB)
- Photo 3: Automatic circuit breaker B25A/1, 10kA (JPG, 197 KB)
- Photo 4: Automatic circuit breaker B25A/1, 10kA (JPG, 216 KB)
- Photo 5: Automatic circuit breaker B25A/1, 10kA (JPG, 202 KB)
- Photo 6: Automatic circuit breaker B25A/1, 10kA (JPG, 123 KB)
- Photo 7: Automatic circuit breaker B25A/1, 10kA (JPG, 192 KB)
- Photo 8: Automatic circuit breaker B25A/1, 10kA (JPG, 195 KB)
- Photo 9: Automatic circuit breaker B25A/1, 10kA (JPG, 190 KB)