
1 / 9
1 / 9
Automatic Circuit Breaker B63A/1, 10kA
Article: AM018163--
Автоматические выключатели AMPARO
3 819 ₸
To order
A single-pole automatic circuit breaker of the AMPARO series designed to protect electrical circuits from overloads and short circuits. The device is of the AM10 type with B tripping characteristic and is rated for a nominal current of 63 A with a breaking capacity of 10 kA.
Technical Parameters:
- Nominal current: 63 A
- Breaking capacity: 10 kA
- Number of poles: 1
- Tripping time characteristic: B
- Power consumption: 5.75 W
- Operating temperature range: from -25°C to +70°C
Dimensions and Weight:
- Length: 86 mm
- Width: 18 mm
- Height: 77 mm
- Net weight: 0.11 kg
The circuit breaker complies with standards EN 60898-1:2019 and IEC 60898-1, ensuring reliability and safety in industrial and domestic applications. Manufacturer: Schrack.
Available packaging options: individual units, packaging of 12 pieces, or packaging of 180 pieces.
| EAN code | 9004840794397 |
|---|---|
| Net length | 86.00 mm |
| Net width | 18.00 mm |
| Net height | 77.00 mm |
| Net weight | 0.11 kg |
| Power consumption | 5.75 W |
| Min. ambient temperature | -25°C |
| Max. ambient temperature | 70°C |
| Characteristic | B |
| Pole | 1 |
| Rated current | 63 A |
| Type | AM10 |
| Series | AMPARO |
| Breaking capacity | 10 kA |
| Execution | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 piece, 12 pieces, 180 pieces |
- Photo 1: Automatic Circuit Breaker B63A/1, 10kA (JPG, 162 KB)
- Photo 2: Automatic Circuit Breaker B63A/1, 10kA (JPG, 125 KB)
- Photo 3: Automatic Circuit Breaker B63A/1, 10kA (JPG, 204 KB)
- Photo 4: Automatic Circuit Breaker B63A/1, 10kA (JPG, 208 KB)
- Photo 5: Automatic Circuit Breaker B63A/1, 10kA (JPG, 193 KB)
- Photo 6: Automatic Circuit Breaker B63A/1, 10kA (JPG, 118 KB)
- Photo 7: Automatic Circuit Breaker B63A/1, 10kA (JPG, 193 KB)
- Photo 8: Automatic Circuit Breaker B63A/1, 10kA (JPG, 197 KB)
- Photo 9: Automatic Circuit Breaker B63A/1, 10kA (JPG, 191 KB)