
1 / 9
1 / 9
Automatic Circuit Breaker B6А/2, 10kA
Article: AM018206--
Автоматические выключатели AMPARO
7 345 ₸
To order
Two-pole automatic circuit breaker of the AMPARO series with a rated current of 6A and breaking capacity of 10kA. Designed to protect alternating current electrical circuits from overloads and short-circuit currents.
Main parameters:
- Rated current: 6A
- Number of poles: 2
- Breaking capacity: 10kA
- Trip characteristic: B (trips at 3-5 times the rated current)
- Type: AC-MCB (alternating current)
- Compliance standard: EN 60898-1:2019, IEC 60898-1
Temperature parameters:
- Minimum operating temperature: -25°C
- Maximum operating temperature: 70°C
Physical characteristics:
- Length: 86mm
- Width: 36mm
- Height: 77mm
- Net weight: 0.23kg
- Power loss: 4.60W
Manufacturer: Schrack, AMPARO series (type AM10)
The circuit breaker is designed for installation in distribution cabinets and control panels, providing reliable protection of electrical networks over a wide range of ambient temperatures.
| EAN code | 9004840794755 |
|---|---|
| Net length | 86.00mm |
| Net width | 36.00mm |
| Net height | 77.00mm |
| Net weight | 0.23kg |
| Power loss | 4.60W |
| Min. ambient temperature | -25°C |
| Max. ambient temperature | 70°C |
| Characteristic | B |
| Pole | 2 |
| Current rating | 6A |
| Type | AM10 |
| Series | AMPARO |
| Breaking capacity | 10kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 6 pcs., 90 pcs. |
- Photo 1: Automatic Circuit Breaker B6А/2, 10kA (JPG, 222 KB)
- Photo 2: Automatic Circuit Breaker B6А/2, 10kA (JPG, 191 KB)
- Photo 3: Automatic Circuit Breaker B6А/2, 10kA (JPG, 275 KB)
- Photo 4: Automatic Circuit Breaker B6А/2, 10kA (JPG, 245 KB)
- Photo 5: Automatic Circuit Breaker B6А/2, 10kA (JPG, 259 KB)
- Photo 6: Automatic Circuit Breaker B6А/2, 10kA (JPG, 178 KB)
- Photo 7: Automatic Circuit Breaker B6А/2, 10kA (JPG, 256 KB)
- Photo 8: Automatic Circuit Breaker B6А/2, 10kA (JPG, 238 KB)
- Photo 9: Automatic Circuit Breaker B6А/2, 10kA (JPG, 265 KB)