
1 / 9
1 / 9
Automatic Circuit Breaker B32A/2, 10kA
Article: AM018232--
Автоматические выключатели AMPARO
7 085 ₸
To order
Two-pole automatic circuit breaker from the AMPARO series with a nominal current of 32A and breaking capacity of 10kA. Designed to protect alternating current electrical circuits from overloads and short-circuit currents.
Key Characteristics:
- Nominal Current: 32A
- Number of Poles: 2
- Trip Characteristic: B (instantaneous tripping at 3-5 In)
- Breaking Capacity: 10kA
- Type: AC-MCB (modular circuit breaker for alternating current networks)
- Operating Voltage: in accordance with EN 60898-1:2019
- Operating Temperature Range: -25°C to +70°C
- Power Loss: 8.05W
- Dimensions: 86 × 36 × 77 mm
- Weight: 0.23 kg
- Manufacturer: Schrack
- Standards Compliance: EN 60898-1:2019, IEC 60898-1
The circuit breaker is mounted on a standard DIN rail and provides reliable protection of electrical equipment in residential and industrial distribution panels.
| EAN Code | 9004840794793 |
|---|---|
| Net Length | 86.00 mm |
| Net Width | 36.00 mm |
| Net Height | 77.00 mm |
| Net Weight | 0.23 kg |
| Power Loss | 8.05 W |
| Min. Ambient Temperature | -25°C |
| Max. Ambient Temperature | 70°C |
| Characteristic | B |
| Poles | 2 |
| Current Rating | 32 A |
| Type | AM10 |
| Series | AMPARO |
| Breaking Capacity | 10 kA |
| Execution | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 6 pcs., 90 pcs. |
- Photo 1: Automatic Circuit Breaker B32A/2, 10kA (JPG, 235 KB)
- Photo 2: Automatic Circuit Breaker B32A/2, 10kA (JPG, 191 KB)
- Photo 3: Automatic Circuit Breaker B32A/2, 10kA (JPG, 271 KB)
- Photo 4: Automatic Circuit Breaker B32A/2, 10kA (JPG, 245 KB)
- Photo 5: Automatic Circuit Breaker B32A/2, 10kA (JPG, 256 KB)
- Photo 6: Automatic Circuit Breaker B32A/2, 10kA (JPG, 181 KB)
- Photo 7: Automatic Circuit Breaker B32A/2, 10kA (JPG, 247 KB)
- Photo 8: Automatic Circuit Breaker B32A/2, 10kA (JPG, 235 KB)
- Photo 9: Automatic Circuit Breaker B32A/2, 10kA (JPG, 255 KB)