
1 / 9
1 / 9
Automatic circuit breaker B63A/2, 10kA
Article: AM018263--
Автоматические выключатели AMPARO
7 440 ₸
To order
Modular automatic circuit breaker for protecting electrical circuits against overload and short circuit. Rated current 63 A, two-pole design, breaking capacity 10 kA. Characteristic curve B provides protection at overload currents in the range (3–5)Iₙ, making the device suitable for most industrial and commercial applications.
Main parameters:
- Rated current: 63 A
- Number of poles: 2
- Breaking capacity: 10 kA
- Trip characteristic: B
- Mechanism type: AC-MCB (alternating current)
- Series: AMPARO
- Manufacturer: Schrack
- Standards compliance: EN 60898-1:2019, IEC 60898-1
Dimensions and weight:
- Length: 86 mm
- Width: 36 mm
- Height: 77 mm
- Weight: 0.23 kg
Operating conditions:
- Ambient temperature range: from –25 °C to +70 °C
- Power loss: 11.5 W
The circuit breaker is mounted on a DIN rail and is intended for installation in electrical distribution panels. It provides reliable protection for cables, electric motors, and other electrical equipment.
| EAN code | 9004840794823 |
|---|---|
| Net length | 86.00 mm |
| Net width | 36.00 mm |
| Net height | 77.00 mm |
| Net weight | 0.23 kg |
| Power loss | 11.50 W |
| Min. ambient temperature | −25 °C |
| Max. ambient temperature | 70 °C |
| Characteristic | B |
| Poles | 2 |
| Current rating | 63 A |
| Type | AM10 |
| Series | AMPARO |
| Breaking capacity | 10 kA |
| Execution | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs, 6 pcs, 90 pcs |
- Photo 1: Automatic circuit breaker B63A/2, 10kA (JPG, 234 KB)
- Photo 2: Automatic circuit breaker B63A/2, 10kA (JPG, 198 KB)
- Photo 3: Automatic circuit breaker B63A/2, 10kA (JPG, 278 KB)
- Photo 4: Automatic circuit breaker B63A/2, 10kA (JPG, 254 KB)
- Photo 5: Automatic circuit breaker B63A/2, 10kA (JPG, 257 KB)
- Photo 6: Automatic circuit breaker B63A/2, 10kA (JPG, 179 KB)
- Photo 7: Automatic circuit breaker B63A/2, 10kA (JPG, 250 KB)
- Photo 8: Automatic circuit breaker B63A/2, 10kA (JPG, 233 KB)
- Photo 9: Automatic circuit breaker B63A/2, 10kA (JPG, 263 KB)