
1 / 9
1 / 9
Automatic Circuit Breaker B4A/3, 10kA
Article: AM018304--
Автоматические выключатели AMPARO
10 480 ₸
To order
Three-pole automatic circuit breaker of the AMPARO series with rated current 4A and breaking capacity 10kA. Designed to protect alternating current electrical circuits from overloads and short circuit currents.
Technical Parameters:
- Trip characteristic: B (trips at current 3–5 In)
- Voltage: AC (alternating current)
- Operating temperature range: from −25°C to +70°C
- Power loss: 6.90W
- Dimensions (H×W×D): 77×54×86 mm
- Weight: 0.34 kg
Standards Compliance:
The circuit breaker is designed in accordance with EN 60898-1:2019 and IEC 60898-1.
Manufacturer: Schrack
Packaging Options: 1 pc., 4 pcs., 60 pcs.
| EAN Code | 9004840795240 |
|---|---|
| Length (net) | 86.00 mm |
| Width (net) | 54.00 mm |
| Height (net) | 77.00 mm |
| Weight (net) | 0.34 kg |
| Power Loss | 6.90 W |
| Min. Ambient Temperature | −25°C |
| Max. Ambient Temperature | 70°C |
| Characteristic | B |
| Poles | 3 |
| Current Rating | 4 A |
| Type | AM10 |
| Series | AMPARO |
| Breaking Capacity | 10 kA |
| Execution | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 4 pcs., 60 pcs. |
- Photo 1: Automatic Circuit Breaker B4A/3, 10kA (JPG, 287 KB)
- Photo 2: Automatic Circuit Breaker B4A/3, 10kA (JPG, 253 KB)
- Photo 3: Automatic Circuit Breaker B4A/3, 10kA (JPG, 338 KB)
- Photo 4: Automatic Circuit Breaker B4A/3, 10kA (JPG, 290 KB)
- Photo 5: Automatic Circuit Breaker B4A/3, 10kA (JPG, 322 KB)
- Photo 6: Automatic Circuit Breaker B4A/3, 10kA (JPG, 243 KB)
- Photo 7: Automatic Circuit Breaker B4A/3, 10kA (JPG, 274 KB)
- Photo 8: Automatic Circuit Breaker B4A/3, 10kA (JPG, 330 KB)
- Photo 9: Automatic Circuit Breaker B4A/3, 10kA (JPG, 320 KB)