
1 / 9
1 / 9
Automatic Circuit Breaker B20A/3, 10kA
Article: AM018320--
Автоматические выключатели AMPARO
10 270 ₸
To order
Three-pole automatic circuit breaker of the AMPARO series with rated current 20 A and breaking capacity 10 kA. Designed to protect alternating current electrical circuits against overloads and short-circuit currents.
Main Characteristics:
- Rated Current: 20 A
- Number of Poles: 3
- Tripping Characteristic: B
- Breaking Capacity: 10 kA
- Type: AC-MCB (multi-pole alternating current circuit breaker)
- Device Type: AM10
- Series: AMPARO
- Manufacturer: Schrack
Technical Parameters:
- Power Loss: 12.08 W
- Operating Temperature Range: from -25°C to +70°C
- Physical Dimensions: 86 × 54 × 77 mm
- Net Weight: 0.34 kg
- EAN Code: 9004840795295
Standards Compliance:
The circuit breaker is manufactured in accordance with EN 60898-1:2019 and IEC 60898-1 standards.
Packaging Options: 1 pc., 4 pcs., 60 pcs.
| EAN Code | 9004840795295 |
|---|---|
| Length (net) | 86.00 mm |
| Width (net) | 54.00 mm |
| Height (net) | 77.00 mm |
| Net Weight | 0.34 kg |
| Power Loss | 12.08 W |
| Min. Ambient Temperature | -25°C |
| Max. Ambient Temperature | 70°C |
| Characteristic | B |
| Poles | 3 |
| Current Rating | 20 A |
| Type | AM10 |
| Series | AMPARO |
| Breaking Capacity | 10 kA |
| Design | AC-MCB |
| Standards | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 4 pcs., 60 pcs. |
- Photo 1: Automatic Circuit Breaker B20A/3, 10kA (JPG, 297 KB)
- Photo 2: Automatic Circuit Breaker B20A/3, 10kA (JPG, 256 KB)
- Photo 3: Automatic Circuit Breaker B20A/3, 10kA (JPG, 344 KB)
- Photo 4: Automatic Circuit Breaker B20A/3, 10kA (JPG, 291 KB)
- Photo 5: Automatic Circuit Breaker B20A/3, 10kA (JPG, 314 KB)
- Photo 6: Automatic Circuit Breaker B20A/3, 10kA (JPG, 231 KB)
- Photo 7: Automatic Circuit Breaker B20A/3, 10kA (JPG, 313 KB)
- Photo 8: Automatic Circuit Breaker B20A/3, 10kA (JPG, 290 KB)
- Photo 9: Automatic Circuit Breaker B20A/3, 10kA (JPG, 336 KB)