
1 / 9
1 / 9
Automatic Circuit Breaker B32А/3, 10kA
Article: AM018332--
Автоматические выключатели AMPARO
10 530 ₸
To order
Three-pole automatic circuit breaker of the AMPARO series with a rated current of 32 A and breaking capacity of 10 kA. Designed to protect electrical circuits from overloads and short-circuit currents in AC systems.
Key Specifications:
- Rated Current: 32 A
- Number of Poles: 3
- Breaking Capacity: 10 kA
- Tripping Characteristic: B (inrush current 3–5 In)
- Type: AC-MCB (AC automatic circuit breaker)
- Series: AMPARO
- Model: AM10
- Manufacturer: Schrack
Technical Parameters:
- Power Loss: 12.08 W
- Operating Temperature Range: –25 °C to +70 °C
- Net Dimensions: 86 × 54 × 77 mm
- Net Weight: 0.34 kg
- EAN Code: 9004840795318
Standards: EN 60898-1:2019, IEC 60898-1
Packaging Options: 1 pcs., 4 pcs., 60 pcs.
| EAN Code | 9004840795318 |
|---|---|
| Net Length | 86.00 mm |
| Net Width | 54.00 mm |
| Net Height | 77.00 mm |
| Net Weight | 0.34 kg |
| Power Loss | 12.08 W |
| Min. Ambient Temperature | –25 °C |
| Max. Ambient Temperature | 70 °C |
| Characteristic | B |
| Poles | 3 |
| Rated Current | 32 A |
| Type | AM10 |
| Series | AMPARO |
| Breaking Capacity | 10 kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 4 pcs., 60 pcs. |
- Photo 1: Automatic Circuit Breaker B32А/3, 10kA (JPG, 288 KB)
- Photo 2: Automatic Circuit Breaker B32А/3, 10kA (JPG, 249 KB)
- Photo 3: Automatic Circuit Breaker B32А/3, 10kA (JPG, 332 KB)
- Photo 4: Automatic Circuit Breaker B32А/3, 10kA (JPG, 285 KB)
- Photo 5: Automatic Circuit Breaker B32А/3, 10kA (JPG, 318 KB)
- Photo 6: Automatic Circuit Breaker B32А/3, 10kA (JPG, 229 KB)
- Photo 7: Automatic Circuit Breaker B32А/3, 10kA (JPG, 308 KB)
- Photo 8: Automatic Circuit Breaker B32А/3, 10kA (JPG, 276 KB)
- Photo 9: Automatic Circuit Breaker B32А/3, 10kA (JPG, 336 KB)