
1 / 9
1 / 9
Automatic Circuit Breaker D16А/1, 10kA
Article: AM019116--
Автоматические выключатели AMPARO
2 828 ₸
In stock
Single-pole automatic circuit breaker with rated current 16 A and switching capacity 10 kA. Designed for protection of alternating current electrical circuits against overloads and short-circuit currents.
Main parameters:
- Rated current: 16 A
- Switching capacity: 10 kA
- Trip characteristic: D (for circuits with high inrush currents)
- Number of poles: 1
- Type: AM10 (AMPARO series)
- Execution: AC-MCB (single-phase modular circuit breaker)
Physical dimensions:
- Length: 86 mm
- Width: 18 mm
- Height: 77 mm
- Net weight: 0.11 kg
Operating characteristics:
- Power loss: 4.03 W
- Operating temperature range: from -25°C to +70°C
- EAN code: 9004840794618
Regulatory standard: EN 60898-1:2019, IEC 60898-1
Manufacturer: Schrack
Packaging options: 1 pc., 12 pc., 180 pc.
| EAN code | 9004840794618 |
|---|---|
| Length net | 86.00 mm |
| Width net | 18.00 mm |
| Height net | 77.00 mm |
| Net weight | 0.11 kg |
| Power loss | 4.03 W |
| Min. ambient temperature | -25°C |
| Max. ambient temperature | 70°C |
| Characteristic | D |
| Poles | 1 |
| Current rating | 16 A |
| Type | AM10 |
| Series | AMPARO |
| Switching capacity | 10 kA |
| Execution | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 12 pc., 180 pc. |
- Photo 1: Automatic Circuit Breaker D16А/1, 10kA (JPG, 163 KB)
- Photo 2: Automatic Circuit Breaker D16А/1, 10kA (JPG, 130 KB)
- Photo 3: Automatic Circuit Breaker D16А/1, 10kA (JPG, 197 KB)
- Photo 4: Automatic Circuit Breaker D16А/1, 10kA (JPG, 209 KB)
- Photo 5: Automatic Circuit Breaker D16А/1, 10kA (JPG, 188 KB)
- Photo 6: Automatic Circuit Breaker D16А/1, 10kA (JPG, 120 KB)
- Photo 7: Automatic Circuit Breaker D16А/1, 10kA (JPG, 198 KB)
- Photo 8: Automatic Circuit Breaker D16А/1, 10kA (JPG, 190 KB)
- Photo 9: Automatic Circuit Breaker D16А/1, 10kA (JPG, 193 KB)